Ochotnicza Straż Pożarna W Pawęzowie powstała w 1908 roku. Jest to data ustalona na podstawie przeprowadzonych rozmów z najstarszymi mieszkańcami, gdyż dokumenty nie zachowały sie do naszych czasów. Pierwsza remiza została wybudowana koło domu jednego z gospodarzy - Szczurka na tzw. "Górce". Kolejna strażnica mieściła sie przy sklepie. Był to niewielki drewniany obiekt, gdzie znajdowała się ledwie pompa ręczna. Sprzęt ten do akcji wożony był przez tutejszych strażaków na wozie konnym. Trzecia remiza powstała po powstaniu pomieszczeń do Domu Ludowego i ta siedziba straży funkcjonowała aż do momentu budowy obiektu wielofunkcyjnego  dla Pawęzowa. W tym budynku mieściła sie nowy garaż dla potrzeb OSP.
Przy budowie społecznie pracowali strażacy oraz mieszkańcy wsi. Wiele zaangażowania przy tej inwestycji wykazali: ówczesny naczelnik OSP - Stanisław Schab i prezes - Marian Schab.
Gdy powstał obiekt, okazało się, że dotychczasowy budynek szkoły podstawowej w Pawęzowie jest zbyt ciasny, aby pomieścić uczniów, więc remizę zaadaptowano na potrzeby oświatowe, a straż przeniesiono do budynku Domu Ludowego. Budynek ten służy druhom do 31 lipca 2008 roku, kiedy to został wyburzony, a na jego miejscu powstaje hala sportowa. Kolejną siedzibą jednostki jest budynek po sklepie, umowa użyczająca została spisana na okres 30 lat.
Obiekt jest remontowany, aby ochotnicy z Pawęzowa mogli prowadzić w nim działalność statutową. Jest to już szósta remiza od powstania tutejszej OSP. Od 1958 roku jednostka posiada sztandar, ufundowany przez mieszkańców. Na jego drzewcu wygrawerowano nazwiska i nazwy 96 fundatorów, wśród nich jest jednostka OSP z Sąsiedniego Śmigna. Druhowie z Pawęzowa biorą udział we wszystkich zdarzeniach i akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy. Z większych zdarzeń druhowie wymieniają akcję gaśniczą w łukowej, gdzie w 1962 roku paliło się 6 gospodarstw. Od 1993 roku ochotnikom służy samochód marki Żuk. Członkowie OSP pracują również społecznie w różnych organizacjach: radzie parafialnej i radzie sołeckiej.
Strażacy biorą czynny udział we wszystkich organizacjach kościelnych, gminnych oraz państwowych.
Na wieczną Warte odeszli druhowie:
Wojciech Drewko, Władysław Tryt, Marian Wójcik, Kazimierz Bogacz, Julian Wałaszek,
Władysław Bryła, Ignacy Ostręga, Józef Zaucha, Władysław Kiełbasa, Julian Maziarz,
Aleksander Rydzy, Józef Ostręga, Janusz Bogacz, Władysław Rokita.