Nawigacja
Strona Główna
Zarząd OSP
Członkowie OSP
Historia OSP
Nasz Patron
Kontakt
Galeria zdjęć

Stopnie w OSP
Medale i Odznaczenia
Charakterystyka Wozu
Alarmowanie o zagrożeniu
Grupy Pożarów
Podręczne Środki Gaśnicze

Linki
Księga Gości
Buttony

1% Na Straż


Zarząd Gminny ZOSP RP Lisia Góra


Sołectwo Pawęzów


Gmina Lisia Góra


OSP Brzozówka


Związek OSP RP


Komenda Główna PSP Tarnów


Komenda Główna PSP


Pismo Strażak

 
 
Najnowsze informacje OSP Pawęzów
Ochotnicza Straż Pożarna W Pawęzowie
Nasz Patron

. Kult św. Floriana, jako obrońcy od ognia    rozszerzył się na większą skalę w XVI wieku.  Legenda związana jest z wielkim pożarem w Krakowie 1528 roku kiedy to wiele budynków spłonęło, a kościół na Kleparzu w którym znajdowały się relikwie św. Floriana cudem ocalał. Wydarzenie to stało się początkiem kultu św. Floriana jako opiekuna i obrońcę od zgubnego działania ognia. Z biegiem czasu kult rozszerzył się na całą Polskę.
. Żywot Świętego Floriana spisany w VIII wieku, dostarcza nam wiele informacji. Święty Florian był dowódcą armii cesarskiej, oficerem rzymskim. Cechowało go nieprzeciętne męstwo, oddanie i posłuszeństwo w obronie i głoszeniu prawdy, co przyczyniło się do śmierci męczeńskiej, którą poniósł ku chwale Chrystusa i wiary chrześcijańskiej.
. Florian żył za czasów cesarza Dioklecjana 284 - 305, kiedy to nastały prześladowania chrześcijan w całym cesarstwie. Jako chrześcijanin czynnie i jawnie dawał świadectwo słowem i czynem swojej wierze w Chrystusa Zmartwychwstałego. Po czasie za niesienie otuchy prześladowanym legionistom chrześcijańskim został aresztowany. Poddany został wielu torturom, by wyrzekł się swojej wiary. Był biczowany, szarpano jego ciało specjalnymi hakami, miotano doń groźbami i szyderstwami.
. Męczennik za wiarę zginą śmiercią męczeńską utopiony w nurtach rzeki Anizy (dzisiejsza Enns) na terenie Austrii. Stało się to 4 maja 304 roku. W raz z nim śmierć poniosło 40 innych chrześcijan, którzy oddali życie Chrystusowi.
. Odnalezione ciało Floriana pochowano a w miejscu grobu z czasem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów, a później Kanoników Laterańskich. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego Idzi, biskup Modeny, przywiózł relikwie św. Floriana do Krakowa.
. Kult św. Floriana znacznie wzmógł się w Polsce i Krakowie po roku 1528, kiedy to ogromny pożar strawił Kleparz - dzielnicę Krakowa. Cudem ocalał jedynie kościół św. Floriana. Od tego pamiętnego wydarzenia zaczęto czcić św. Floriana w Polsce, jako patrona od pożogi ognia i jako opiekuna straży pożarnej.
. Ikonografia polska przedstawia najczęściej św. Floriana jako rzymskiego oficera z naczyniem z wodą do gaszenia ognia lub wprost gaszącego ogień w czasie pożarów domów, czy też kościołów lub innych obiektów.
. Św. Florian to patron ludzi, którzy w trosce o życie bliźniego, ludzkie mienie i środowisko, walczą z kataklizmem, żywiołem, zagrożeniem, nieszczęściem. Św. Florian to wzór człowieka nieugiętego w swoich przekonaniach, wzór wierności wyznawanej wiary, wzór odwagi, męstwa, ofiarności dla bliźniego, przyjaciół.

Zegar
Kontakt z Adminem
Główny Administrator

Paweł Schab

 Gadu Gadu :5799763
Email: pa_schab@o2.pl
 
Nabór Do OSP Pawęzów
OSP Pawęzów to jednostka, która łączy nowoczesność z tradycją.
Nowoczesny sprzęt i profesjonalne wyszkolenie strażaków
gwarantują prawidłowe działanie podczas każdego rodzaju akcji.
Jeżeli interesujesz się strażą pożarną, chciałbyś pomagać ludziom -
zostań strażakiem OSP Pawęzów.
Zapraszamy również do Młodzieżowej Drużyny i nowo powstałej Drużyny Dziewczęcej.
  Nr Rachunku   Bankowego  
25 8591 0007 0110 0310 8015 0001 Ochotnicza Straż Pożarna w Pawęzowie Pawęzów 73 33-103 Tarnów woj.Małopolskie