Medale I Odznaczenia

Zasady Noszenia Odznak, Odznaczeń i Medali

Złoty Znak Związku OSP RP

Złoty Znak Związku OSP RP nadawany jest za długoletnią aktywną działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej lub w ZOSP RP. Odznaką tą może być uhonorowana osoba lub instytucja, które w sposób znaczący zasłużyły się dla działalności Związku OSP RP, jak również Ochotnicza Straż Pożarna o co najmniej 100-letniej działalności.

Osoba lub instytucja przewidziane do nadania Złotego Znaku Związku OSP RP powinny posiadać Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

W sytuacjach szczególnych, Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, może odstąpić od warunku posiadania Złotego Medalu "Za Zasługi dla Pożarnictwa"

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Medal ten mogą otrzymać OSP i ich członkowie, działacze Związku OSP RP oraz osoby, instytucje i organizacje społeczne. Medalem tym mogą być uhonorowane oddziały Związku OSP RP wyróżniające się w realizacji celów Związku.
Osoby, instytucje i organizacje przewidziane do nadania Medalu Honorowego im. Bolesława Chomicza powinny posiadać Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa", dodatkowo instytucje i organizacje (w tym OSP) powinny posiadać 75-letni staż swojej działalności.

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza zawsze nadawany jest wraz z dyplomem i wręczany głównie podczas obchodów jubileuszy OSP i Związku OSP RP.

Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa

Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" (złoty, srebrny, brązowy) nadawany jest za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Medalem tym mogą być odznaczane osoby, instytucje i organizacje (w tym OSP, ich członkowie oraz działacze Związku OSP RP).

Warunkiem nadania medalu wyższej klasy jest posiadanie medalu klasy niższej przez co najmniej 4 lata. Ochotnicze Straże Pożarne charakteryzujące się aktywną działalnością mogą być przewidziane do uhonorowania Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Klasa medalu odpowiada jubileuszowi:
1) 25 lat - medal brązowy
2) 50 lat - medal srebrny
3) 75 lat - medal złoty.

Odznaka Strażak Wzorowy

Odznaka "Strażak Wzorowy" może być nadawana czynnym członkom OSP za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną. Strażak OSP przewidziany do nadania tej odznaki powinien: złożyć ślubowanie, uzyskać wyszkolenie odpowiadające pełnionej funkcji i posiadać co najmniej trzyletni staż działalności w OSP.

Odznaka Za Wysługę Lat

Odznaka "Za Wysługę Lat" przewidziana jest dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz działaczy Związku OSP RP, wykazujących się działalnością przez co najmniej pięć lat. Odznaka uzupełniana jest w cyklu pięcioletnim oznaczeniem liczby lat działalności w OSP.

Odznaka Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Odznaka "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza" jest wyróżnieniem nadawanym członkom młodzieżowych i harcerskich drużyn pożarniczych za aktywną działalność w drużynie przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Odznaka posiada trzy stopnie:

1) pierwszy stopień - brązowa
2) drugi stopień - srebrna
3) trzeci stopień - złota
Odznaka "Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza":
1) pierwszego stopnia - może być nadana po złożeniu ślubowania i posiadaniu półrocznego stażu w drużynie
2) drugiego stopnia - może być nadana po uzyskaniu odznaki pierwszego stopnia i posiadaniu 1,5 rocznego stażu w drużynie
3) trzeciego stopnia - może być nadana po uzyskaniu odznaki drugiego stopnia i posiadaniu 2,5 rocznego stażu w drużynie
Członkom MDP w wieku 17-18 lat można przyznać po złożeniu ślubowania srebrną odznakę MDP z pominięciem brązowej. Odznakę złotą można nadać po półrocznym okresie posiadania odznaki srebrnej i wykonywaniu funkcji instruktorskich w szkoleniu drużyny.
Złota odznaka MDP może być przyznawana działaczom Związku OSP RP pracującym z młodzieżą pożarniczą. Uchwałę w tym zakresie podejmuje właściwe prezydium zarządu oddziału Związku.

Odznaki można nadawać dwukrotnie w każdym stopniu i zgodnie z postanowieniami regulaminu mogą być one nadawane pośmiertnie.
Członkom OSP poległym w działaniach ratowniczych mogą być nadawane odznaki z pominięciem postanowień regulaminu.
Dyplom uznania przyznawany jest zgodnie z uprawnieniami osobom, instytucjom i organizacjom za aktywną działalność wspomagającą realizację celów Związku OSP RP.
List pochwalny przewidziany jest dla Ochotniczych Straży Pożarnych i ich członków wyróżniających się w działalności statutowej.

Odznaka Za Zasługi We Współzawodnictwie Przeciwpożarowym

Odznaczenie Godność Członka Honorowego Związku OSP